6 Mayıs 2015 Çarşamba

Sesler

Burada sizinle alfabeyi oluşturan harflerin isimlerini öğreten ’alfabe şarkısını’ paylaşmış, ama paylaşırken de size okumaya başlarken alfabeyi öğrenmekten çok daha etkili olduğuna inandığım başka bir metodu paylaşma sözü vermiştim. İşte bu yazımda o sözümü yerine getiriyorum. Size bir ANAHTAR teslim ettiğimi düşünün. Aslında anahtar kalitesinde ve tadında bir çalışma daha yapmayı planlıyorum sizinle, uzun sureli bir çalışma olacak ancak size bağımsız ve etkili kısa ya da uzun, bildiğiniz ya da ilk defa karşılaştığınıİngilizce kelimeleri (hatta çoğu başka dildeki kelimeleri dahi) telaffuz edebilen kimseler olma yolunda en büyük yardımda bulunacağına inandığım bir çalışma olacak. Ancak şimdi konuyu daha fazla dağıtmadan, diğer calışma ile ilgili ayrıntıları sonraya bırakarak bugünun konusuna dönüyorum. 

SESLER

Ses öğrenme yoluyla okuma öğrenmekten bahsediyorum bugün. İngilizce'de bildiğiniz üzere sesler değişiklik gösterebiliyorlar kelimelere ve konumlarına göre, ancak; başlangıc seviyesinde öğretilebilecek sesler okumaya başlamayı öğrenirken/öğretirken çok büyük kolaylık ve etkinlik sağlamaktadır. Bunu sadece bir uzman olarak söylemiyorum, ayrıca bir anne olarak da söylüyorum. 

Aşağıdaki şarkılarda harflerin isimleri belirtiliyor ancak asıl ilgi harfin çıkardığı sese veriliyor. Sesleri tanıyan örneğin 3 yaşındaki çocuk dahi okumaya başlayabilir. Çünkü tek yapacağı (ki bu da öğrenilen bir yetenektir) sesleri biraraya getirerek o kelimeyi seslendirmektir. Örneğin; 'up' kelimesinde kisi eğer 'u' harfinin 'a' sesi oluşturduğunu biliyorsa, 'p' sesini de tanıyorsa ikisini biraraya getirerek ve kolayca ap diyecektir (up kelimesinin okunuşu).

"Ama harfler farklı kelimelerde farklı sesler oluşturuyor, 'cat' kelimesindeki 'c', 'k' sesi çıkarırken; 'cell' kelimesinde 's' oluveriyor, bunu nasıöğreneceğiz?" dediğinizi duyar gibiyim. Bu çalışma yöntemi başlangıç seviyesi için hayli başarılı olduğuna inandığım bir yöntem, ancak; sonrasında birleşmiş harflerden oluşan yeni sesler (örneğin 'ch' harflerinin bu sırada yanyana yazılmasıyla olusan 'ç' sesi gibi) de öğrenilmesi gerekiyor olduğu gibi, sadece uygulama yöntemiyle bir kurala bağlanamaksızın değişen sesler de öğrenilmelidir. 'Practice makes perfect' diye bir söz var İngilizce'de. Başarının sırrı uygulamada diyebiliriz. Varolan kuralları öğrenmede, sağlam adımlarla ilerlemede ve bol bol pratik/uygulama yapmakta. 

Eğer sorularınız ya da önerileriniz olursa ya contactmrslucky@gmail.com e-mail adresine e-mail göndererek, yahut asağıda yorumlar kısmına yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Bu siteden ve buradaki çalışmalardan faydalanacağına inandığınız kimseleri de buraya yönlendirmeniz önerisiyle ve keyifli çalışmalar dileklerimle şimdilik sizlere hoşçakalın diyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder