30 Mart 2015 Pazartesi

Çocuk Şarkısı: Twinkle Star

Çocuklarınıza yeni bir dil öğretmek istiyorsanız, öğretmeye olabildiğince erken baslamalısınız. Elbette bu kural İngilizce dili için de geçerli. Hiç bir zaman 'çok geç kalmiş' olmazsınız, ancak; ne kadar erken öğretmeye başlarsanız, o kadar daha kolay ve doğal olacaktıöğrenme süreçleri. İşte size karnınızdaki ya da kucağınızdaki bebeğiniz için, ya da daha sonraki yaşlardaki ve hatta ilkokul çağlarındaki çocuğunuz için bir aktivite: ŞARKI. 

Bu cocuk şarkısı/ninnisi en popüler İngilizce çocuk 
şarkılarındandır. Şarkı sözlerinin yazarı şair Jane Taylor  idi ve bu sözleri 1806 yılında yazdıŞarkının sözleri burada olduğundan daha uzun aslında ancak en çok söylenenler asağıdakiler. Sakinleştirici bir tınısı ve etkisi olduğundan çoğu kere bebeklerin ya da küçük cocukların uyku saatlerinde bebeklere söylenir. Ancak çocukların pek çogu yaklaşık ilkokul yaşlarına kadar bu şarkıyı keyifle dinlerler/söylerler. 

Bu şarkı söylenirken Türkce'deki mini mini bir kuş şarkısında da olduğu gibi bazı el hareketleri de yapılır


'Twinkle twinkle little star denilen yerlerde on parmak havada (yaklaşık yüzün iki yanına gelecek yükseklikte iken eller) olur ve şarkıyla birlikte parmakların hepsi yavaş yavaş ileri geri hareket ettirilir. 


How I wonder what you are derken ise bazıları yukarıdaki hareketi yapmaya devam eder, bazıları tek elini yanağına götürüp düşünür gibi hareket yapar (buradaki sözlerin Türkce'si 'ne olduğunu pek merak ediyorum'. Dolayısıyla 'acaba sen nesin' diye düşünür gibi işaret parmağı yüzüne koyulur).

Up above the world so high derken tek elin işaret parmağı yukarıyı, gökyüzünü işaret eder.


Like a diamond in the sky derken ise her iki el başın biraz yukarısında işaret parmakları ve baş parmaklar birbirine dokunacak şekilde bir şekil oluşturur (işaret parmak uçları birbirine, bas parmak uçları da birbirlerine dokunur).


Şarkıyı dinlemek için şuraya tıklayınız:


▶ Twinkle Twinkle Little Star with Lyrics - Animated Nursery Rhymes Song by eFlashApps - Video Dailymotion
TWINKLE STAR


Twinkle, twinkle, little star
How I wonder what you are

Up above the world so high

Like a diamond in the sky

Twinkle, twinkle little star
How I wonder what you are

When the blazing sun is gone
When he nothing shines upon
Then you show your little light
Twinkle, twinkle, all the night
Twinkle, twinkle, little star
How I wonder what you are


Kaynak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder